Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı Kuzey Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Ağırbaşlı, Erbil Uray Serıydı. Annesi İsmet Hatun, uzun yıllar Kerkük mebusu olarak işlev yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Eş’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Zaman Serı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Direktörü Iyilik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın başüstüneğu üzere soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türkçe ilköğretiminin arkası sıra Beyrut Amerikan bezi Kolejini bitirdi. Üç sene Rabıtadat Tababet Fakültesi’ne devam etmiştir. Daha sonrasında eğitimini İstanbul Tababet Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’bile tababet doktoru olarak mezun olmuşdolaşma.
Ankara Numune Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in nezdinde pediatri mütehassısı başüstüne. Uzmanlık sonrası çhileışmalarını Harvard Üniversitesi’ne demetlı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 yılında ailesiyle yan yana Ankara’evet yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tababet Fakültesi’nde1949 yılında doçent, 1955 yılında da profesör başüstüne.
İhsan Doğramacı, 1955 yılında Ankara Üniversitesi’ne demetlı Çocuk Sağlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 yılında Ankara Üniversitesi Rektörü başüstüne ve bu görevini 1965 seneına denli sürdürdü. 1965-1967 döneminde bile Tutarlı Gün doğusu Yol Üniversitesi Mütevelli Astronomi Kellekanlığını yürüttü. 1967 yılında Hacettepe Tababet Fakültesi ile Çocuk Sağlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 seneına denli bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonrasında Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 yılında, Türkiye’deki yüksektedris sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları midein Türkiye’ye çağrı edildi.
İhsan Doğramacı 1981 yılında kurulan Yüksektedris Oturmuş’nun ilk reisı olarak işlev aldı. Bu görevini ortalama 11 sene sürdürdü. Kellekanlığı döneminde etkiliöğretimde okullaşma rasyoında hızlı bir peşış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşferment mirladı. Ilmî yayınlarda da ağır çoğalışlar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, zaman adetları 50’ye yakın Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 yılında kurmuşdolaşma. Iyilik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş başüstüneğu Bilkent Üniversitesi Tutum bölümünde terbiye görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da hâlâ 31 yaşlarındayken Cihan Sağlık Örgütü’nün organizasyonunda işlev almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına mevla olmuşdolaşma. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tababet merkezlerinin ve okullarının kurulmasına bizzat öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Cihan Sağlık Asamblesinde 6 sene boyunca Türk delegasyonunun mirkanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri reisı ve Asamblenin ikinci reisı olarak işlev almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in yetişek komitesine üç dönem, Dümen Kuruluna da dü dönem reislik yapan Doğramacı 1968 yılında mirkanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek yüzyıl boyunca reis ve genel aracısızörlüğü görevini yürütmüştür. Yaşamı boyunca kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu ahir yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu mirkanlığını yürütürken, Iyilik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın senelerce mirkanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Doğrucaörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok adetda ödül, madalya ve nişandaçn sahibi olmuşdolaşma. Aralarında Amerika Müttehit Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mıpeçe’ın bulunmuş olduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri doktor unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tababet ve sağlık bilimleri vadiında çok adetda ilmî makalesi, betik kürsüü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arabi, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok düzgün derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 yılında Viyana’da meydana getirilen bir törenle kendisine Pasış, Hak ve Tatlıcagörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya üzere birkötü devletin reisı Profesör Doğramacı’evet ülkenin en etkili nişanlarını sunmuşlardır. Mıpeçe Parlamentosu ve pek çok millî çalım Doğramacı’evet en zikıymet ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Büyük Herkes Meclisi kendisine Devlet Üstün Ihtimam Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın ortalama 95 salname varlıkı çocuklara, torlaklere ve bütün insanlığa hizmet aşkıyla geçmiştir. Kendisi, sadece Türkiye’ye bileğil dünyanın pek çok ülkesine verdiği hizmet ve sunmuş olduğu yardımlarla sağlık, terbiye ve bilim midein yarattığı kurumlarla her daim çizgiırlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

instagram takipci satin al Seo Fiyatları https://yabancidil.name.tr/ https://kosuayakkabisi.name.tr/ https://canlidertortagi.name.tr/ https://kapizili.name.tr/ https://seyhankombiservisi.name.tr/ IQOS Heets fiyat
Hacklink Hacklink Satın Al Hacklink Al Hacklink Panel Hacklink Satışı Fantezi İç Giyim
Puro Satın Al
puff bar elektronik sigara
https://seokoloji.gen.tr